Eurocup

«Έπνιξε» τη Λιετκαμπέλις και έμεινε… ζωντανός ο Άρης!

Με τρομερή άμυνα και πρωταγωνιστές τους Τολιόπουλο και Χάρελ στα τελευταία λεπτά, ο Άρης νίκησε 69-60 τη Λιετκαμπέλις, βάζοντας τέλος σερί των τεσσάρων ηττών στο Eurocup και ανεβαίνοντας στο 4-7.

Ο Άρης είναι ξανά… εδώ!

Με εξαιρετική άμυνα και καθοριστικούς τους Τολιόπουλο και Χάρελ στα τελευταία λεπτά, οι «κίτρινοι» νίκησαν 69-60 τη Λιετκαμπέλις, βάζοντας τέλος στο σερί των τεσσάρων ηττών στο Eurocup.

Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη δεν κατάφερε να καλύψει το -10 της ήττας στον πρώτο γύρο, αλλά ανέβηκε στο 4-7 στον δεύτερο όμιλο, ενώ από την άλλη σ’ αυτό το ρεκόρ υποχώρησαν οι Λιθουανοί.

Κορυφαίος για τον Άρη ο Χάρελ με 18 πόντους και 5 κλεψίματα, ενώ από την άλλη ο Τολιόπουλος πρόσθεσε άλλους 16π. Καλή εμφάνιση από τον Γκάλινατ με 13π., με τον Ντε Σόουζα να έχει 8π. και 8 ριμπάουντ.

Από τη Λιετκαμπέλις, πρώτος σκόρερ ήταν ο Σιρβίντις με 16 πόντους.

Το ματς
Κλειστό ήταν το παιχνίδι από την αρχή του, με τον Άρη να διατηρεί ένα μικρό προβάδισμα (13-11) κυρίως χάρη στον Γκάλινατ. Στη συνέχεια, η Λιετκαμπέλις πέρασε προσωρινά μπροστά (13-14), με τους «κίτρινους» να απαντούν με σερί 5-0 (18-14) και τον Ορελίκ να διαμορφώνει το 18-16 της πρώτης περιόδου.

Με σερί 6-0 μπήκε η ομάδα του Καστρίτη στο δεύτερο δεκάλεπτο για το +8 (24-16), στο πρώτα τρία λεπτά. Στη συνέχεια, ο Άρης κρατήθηκε από την άμυνά του και με τα τρίποντα των Χάρελ και Τολιόπουλου ξέφυγε αρχικά στο +10 (30-20), ενώ το ίδιο δίδυμο έστειλε τη διαφορά ακόμη και στο +12 (35-23), στο 19’. Στον εναπομείναντα χρόνο, το μόνο που άλλαξε ήταν μία βολή του Βάρνας που διαμόρφωσε το 35-24 του πρώτου ημιχρόνου.

Άρης-Λιετκαμπέλις

Το κακό ξεκίνημα του Άρη στο δεύτερο μέρος εκμεταλλεύτηκε η Λιετκαμπέλις, κάνοντας επιμέρους σκορ 2-10 (37-34), στα πρώτα πέντε λεπτά. Ο Χάρελ έδωσε… ανάσα στους «κίτρινους» (41-34), με τους Ορελίκ και Σιρβίντις να φέρνουν το ματς στον πόντο (41-40), στο 26’. Ωστόσο, οι παίκτες του Γιάννη Καστρίτη δεν επέτρεψαν στους Λιθουανούς να πάρουν το προβάδισμα και με τον Ντε Σόουζα έκλεισαν την τρίτη περίοδο στο +3 (47-44).

Με απανωτά καλάθια του Ντε Σόουζα ο Άρης ξεκίνησε με 4-0 στο τέταρτο δεκάλεπτο, για το +7 (51-44), με τη Λιετκαμπέλις να απαντά με επιμέρους σκορ 2-10 με μπροστάρη τον Μπίρτσεβιτς, για το προβάδισμα (53-54), στο 34’. Η αντίδραση των γηπεδούχων ήρθε από τους Τολιόπουλο και Χάρελ, οι οποίοι τους έστειλαν στο +5 (62-57), στο 37’. Στα τελευταία λεπτά οι «κίτρινοι» άντεξαν και έφτασαν στη νίκη με το τελικό 69-60.

Τα δεκάλεπτα: 18-16, 35-24, 47-44, 69-60