NBA

«Φλέρταραν» με κάζο μεγατόνων, αλλά έφυγαν με το 2-2 από το Ντάλας οι Κλίπερς!

Οι Κλίπερς είδαν τους Μάβερικς να επιστρέφουν από το -31, όμως με ατσάλινη άμυνα στο 4η περίοδο και με μεγάλα σουτ από Τζορτζ και Χάρντεν επικράτησαν 116-111 ισοφαρίζοντας σε 2-2!

Πλησίασαν σε αυτοκτονία, άνευ προηγουμένου, αλλά επιβίωσαν οι Κλίπερς! Η ομάδα του Λος Άντζελες έκανε... περίπατο για 32 λεπτά στο Ντάλας, είδε όμως τους Μάβερικς να επιστρέφουν από το -31 και να προσπερνούν στον σκορ, όμως οι εκτελεστές Πολ Τζορτζ και Τζέιμς Χάρντεν με τα μεγάλα τους σουτ στην 4η περίοδο, τους χάρισαν σπουδαία νίκη με σκορ 116-111 αλλά και την ισοφάριση στη σειρά των playoffs σε 2-2!

Υπερπροσπάθεια κατέβαλαν Ίρβινγκ και Ντόνσιτς για να γυρίσουν το ματς, όμως οι κακές αποφάσεις στις τελευταίες επιθέσεις, απόρροια της εξαιρετικής άμυνας των φιλοξενούμενων, έφεραν την ήττα.

Από 33 πόντους πέτυχαν Τζορτζ και Χάρντεν με τον Ζούμπατς να πετυχαίνει κρίσιμα καλάθια, την στιγμή που οι Μάβερικς πλησίαζαν στο σκορ και τον Κροάτη να ολοκληρώνει το ματς με 13 πόντους. Κομβικοί Πάουελ και Μαν που σκόραραν από 11 πόντους έκαστος!

Για τους ηττημένους Μάβερικς ο Κάιρι Ίρβινγκ μέτρησε 40 πόντους με 7 ριμπάουντ και πέντε ασίστ, την στιγμή που το triple double του Λούκα Ντόνσιτς (29 πόντοι, 10 ριμπάουντ και 10 ασίστ) δεν στάθηκαν αρκετά ώστε να αποφευχθεί η ήττα.

Τα ξημερώματα της Πέμπτης (2/5) το Game 5 της σειράς.

Τα δωδεκάλεπτα: 16-39, 49-66, 78-82, 111-116

Μάβερικς (Κιντ): Τζόουνς 14 (4/6 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Ουάσινγκτον 10 (1), Γκάφορντ 5 (5 ριμπάουντ), Ίρβινγκ 40 (8/13 δίποντα, 6/10 τρίποντα, 6/6 βολές, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 7 λάθη), Ντόντσιτς 29 (9/15 δίποντα, 1/8 τρίποντα, 8/10 βολές, 10 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 3 λάθη), Λάιβλι 8 (4/4 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Γκριν 2, Έξουμ, Κλέμπερ 3 (1), Χάρντι

Κλίπερς (Λου): Κόφι 4, Τζορτζ 32 (4/9 δίποντα, 7/10 τρίποντα, 3/6 βολές, 6 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 4 κλεψίματα, 4 λάθη), Ζούμπατς 13 (6/11 δίποντα, 4 ριμπάουντ), Μαν 11 (3/6 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Χάρντεν 33 (8/12 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 5/5 βολές, 6 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 2 λάθη), Γουέστμπρουκ 5 (1), Πάουελ 11 (3), Πλάμλι 6 (3/3 δίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ)

Ακολουθήστε τον bwinΣΠΟΡ FM 94.6 στο Google News για να μαθαίνετε πρώτοι τα τελευταία νέα από την Ελλάδα και τον κόσμο.