Γερμανία

Υποβιβάστηκε και μαθηματικά η Ντάρμσταντ

Η Ντάρμσταντ ηττήθηκε 1-0 από τη Χάιντενχαϊμ εντός έδρας και αποχαιρέτησε οριστικά την Bundesliga.

Μόλις μία σεζόν άντεξε η Ντάρμσταντ στην Bundesliga μετά την περσινή άνοδο, καθώς μετά την εντός έδρας ήττα, 1-0, από τη Χάιντενχαϊμ υποβιβάστηκε και μαθηματικά στη Β’ κατηγορία.

Την αναμέτρηση έκρινε ένα γκολ του Ντοβεντάν στο 90ό λεπτό, με τους νικητές να ανεβαίνουν στο -3 από την 7η θέση και να έχουν βάσιμες ελπίδες ακόμα και για ευρωπαϊκή έξοδο!

Στο ντέρμπι παραμονής, Μάιντς και Κολωνία... έβαλαν τα χεράκια τους και έβγαλαν τα ματάκια τους, μένοντας στο 1-1 και παραμένοντας αμφότερες στην τελευταία τριάδα.

Ο Μπερέιρο άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους στο 29’, με τον Κάιντς να γλιτώνει τους «τράγους» στις καθυστερήσεις.

Τέλος, Γκλάντμπαχ και Ουνιόν Βερολίνου έμειναν στο 0-0.